Hamarosan kezdődik a Holi fesztivál – más néven a Színek Fesztiválja – ami az év egyik legizgalmasabb eseménye a mauritiusiak számára.
A fesztivál elsősorban a tavasz beköszöntét és a jó diadalát ünnepli a gonosz felett, de van vallási jelentősége is, amelyet a Holika legendája szimbolizál. A legenda szerint Holika, aki Hiranyakashipu démonkirály gonosz nővére volt, tűzvészben pusztult el, miközben megpróbálta elűzni saját unokaöccsét, Prahladát. Ezt manapság hagyományos máglyaégetéssel zimbolizálják Holi előestéjén, ami Holika Dahan néven ismert, ahol Holika szalmából és bambuszból készült képmásai láthatók a máglya tetején.
A hangulat
A fesztivált megelőző héten a piacok és az üzletek a szivárvány minden színével fel vannak díszítve, így teremtve meg a hangulatot az előttünk álló tomboláshoz. Az ünneplést leginkább Holi reggelén kezdik, amikor az emberek jókedvűen maréknyi „gulalt” (élénk színű porokat) dobálnak, és pichkaris néven ismert, helyi mauritiusi bambuszszárból készült vízsugarakkal locsolják egymást.
Mauritiuson a Holit szinte mindenki ünnepli, vallástól függetlenül. Bárki dobálhatja a színes porokat, aki nyílt területen tartózkodik, de csak száraz színezett porokat használnak. Hagyományosan valamivel tompítottabb, növényekből származó színeket használtak, de az élénk rózsaszínek és neonsárgák, amelyeket ma látni szoktunk, vízbázisú kereskedelmi pigmentek.
A Holi különleges csemegéje az édes és finomabb „gujiya” – egyfajta gombóc, amelyet búzadarából készítenek, ghíben pörkölnek, és diófélék, szárított gyümölcsök, kókusz és khoya keverékével töltenek meg, ami hasonlít a ricotta sajthoz.
Ez kétségtelenül Mauritius egyik legizgalmasabb és legélvezetesebb eseménye, amit érdemes megnézni a saját szemetekkel.